IInne
Płatność kartą u kuriera – jak wygląda?
7 września 2022
Klient zamawiający przesyłkę pobraniową do niedawna mógł zapłacić za nią wyłącznie gotówką. Od początku obecnej dekady coraz więcej firm kurierskich decyduje się jednak na poszerzenie listy dostępnych metod płatności za pobraniem. Jak przebiega proces płatności kartą u kuriera? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i jakie są jego zalety?
U jakich kurierów można płacić kartą płatniczą?
Płatności bezgotówkowe na stałe już wpisały się w oferty najpopularniejszych firm kurierskich. U jakich kurierów przewoźników odbiorca przesyłki będzie mógł zapłacić kartą za przesyłkę pobraniową? Taką możliwość oferują m.in. DHL Parcel, DPD Polska, UPS oraz FedEx. W terminale wyposażani są również kurierzy Poczty Polskiej. Jednakże nie wszystkie firmy kurierskie oferujące płatności bezgotówkowe umożliwiają płatność kartą. Dla przykładu, klienci firmy GLS za przesyłkę za pobraniem zapłacą wyłącznie BLIKiem.
Płatności bezgotówkowe u kuriera – co trzeba wiedzieć?
Odbierając przesyłkę od kuriera oferującego o płatność bezgotówkową, klient ma prawo wybrać, której z metod pragnie użyć do opłacenia swojego zamówienia. Do pobierania płatności od odbiorcy wykorzystywane są terminale płatnicze. Wystarczy, że klient przyłoży lub wsunie nośnik karty płatniczej do urządzenia. Należy pamiętać, że w przypadku przesyłek o wyższej wartości wymagane może być wpisanie kodu PIN – taka sytuacja może wystąpić na przykład wtedy, gdy przekroczony zostanie limit wartości zamówienia w wysokości 100 zł.
Gdy transakcja zostanie zrealizowana pomyślnie, odbiorca przesyłki może otrzymać swoje zamówienie. Sprzedawca, który daje swoim klientom możliwość skorzystania z przesyłki pobraniowej, musi pamiętać, że do kwoty usługi pobrania i zwrotu należności może zostać doliczona dopłata wynikająca z cennika danego przewoźnika. Zwykle stanowi ona określony procent kwoty pobrania.
Jak odbiorca zapłaci za przesyłkę za pobraniem?
Przewoźnicy oferujący płatności bezgotówkowe umożliwiają zapłatę za zamówienie z użyciem różnych rodzajów kart czy typów narzędzi. Przed nawiązaniem współpracy z danym kurierem warto zwrócić uwagę na zakres obsługiwanych systemów płatności czy nośników. Dla przykładu, klienci DHL Parcel mają możliwość zapłaty za pomocą kart Visa, Mastercard, Maestro, JCB czy Alipay.
Karta płatnicza nie występuje jednak wyłącznie pod postacią dobrze znanego, plastikowego nośnika. Niektóre firmy kurierskie, na przykład DHL Parcel, dają odbiorcom możliwość wyboru w tym zakresie. Nośnikiem karty płatniczej z powodzeniem może być również obsługujący taką funkcję smart watch lub opaska fitness. Taka opcja jest niezwykle wygodna i nie wymaga noszenia przy sobie fizycznej karty. Szeroka gama obsługiwanych marek kart i rodzajów narzędzi pozwala mieć pewność, że Twój klient nie zwróci przesyłki ze względu na brak dostępności preferowanej usługi.
Płatność kartą za usługę pobrania – czy jest atrakcyjna dla klientów?
Przesyłka pobraniowa już od lat obecna jest w ofertach kurierów działających na terenie Polski. Wciąż jednak da się zauważyć obecne wśród konsumentów przyzwyczajenie do płacenia gotówką za ten rodzaj usługi. Jak wykazał opracowany przez Gemius raport „E-commerce w Polsce 2021”, z wysyłki za pobraniem z płatnością gotówkową co najmniej raz skorzystało 41% wszystkich badanych osób robiących zakupy online. Możliwość płatności kartą za pobranie to opcja stosunkowo nowa, lecz obecnie zyskująca coraz szersze grono zwolenników.
Za co cenione jest to rozwiązanie? Przede wszystkim za szybkość i wygodę procesu dokonywania płatności. Jeśli klient za pobranie zapłaci kartą, nie będzie musiał uprzednio udawać się do bankomatu czy przeliczać pieniędzy przy odbiorze paczki. Dostępna możliwość płacenia kartą to również zachęta do skorzystania z usług sklepu dla tych osób, które na co dzień nie korzystają z gotówki.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania i poznać inne korzyści, jakie się z nim wiążą? Informacje o bezgotówkowych płatnościach za pobraniem znajdziesz na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/uslugi/pobranie-platne-karta.html.
Artykuł partnera
0Komentarze