Porowatość włosów - czym jest i jak ją określić?
21 lutego 2024Każdy z nas ma inny typ włosów, co ma związek także z ich porowatością. Nie zawsze wiemy, jaka jest porowatość naszych włosów, przez co znacznie trudniej jest dobrać odpowiednie...
Ponieważ nasz organizm w około 70% składa się z wody, odwodnienie może mieć naprawdę tragiczne skutki. Woda bowiem jest bezcenna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są objawy odwodnienia, jak je leczyć oraz jak się przed nim chronić.
Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne szczególnie u dzieci i osób starszych. Najczęściej powodują je biegunki, wymioty oraz gorączka. Odwodnienie może pojawić się również w skutek różnego rodzaju chorób nerek lub choroby Parkinsona. Na znaczną utratę wody poprzez pocenie się, jesteśmy narażeni w czasie upałów. Możemy wtedy utracić jej nawet do 10 litrów, dlatego tak ważne jest, aby w okresach wysokich temperatur dużo pić. Na największe ryzyko odwodnienia w czasie upałów narażone są osoby przyjmujące leki moczopędne, małe dzieci, osoby cierpiące na nadwagę, starsze i niepełnosprawne. Co ciekawe, również w czasie zimy może dojść do odwodnienia. Dzieje się tak za sprawą intensywnego oddawania ciepła z parą wodną w czasie oddychania. Rozróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:
O elektrolitach dowiesz się więcej, odwiedzając stronę orsalit.pl.
Symptomów odwodnienia jest wiele. Na początku pojawia się przede wszystkim: wzmożone łaknienie, rzadsze oddawanie moczu, suchość śluzówki jamy ustnej i języka, brak apetytu, senność czy wzdęty brzuch. U niemowląt dodatkowo zaobserwować można zapadnięcie się ciemiączka oraz gałek ocznych. Te objawy alarmują, że organizm potrzebuje uzupełnienia poziomu wody. W przeciwnym wypadku pojawiają się: przyśpieszona akcja serca, utrata elastyczności skóry, suchość skóry i gorączka. W ostatniej fazie dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, pojawienia się drgawek, utraty świadomości i na końcu śmierci. Leczenie odwodnienia polega na uzupełnianiu braków wody/elektrolitów i zapobieganiu ich dalszej utraty. W przypadku odwodnienia hipertonicznego podaje się dużą ilość wody lub niesłodzonej herbaty. Gdy występuje odwodnienie hipotoniczne należy podać elektrolity, które ułatwiają transport wody do komórek i tkanek naszego ciała. W niektórych przypadkach dożylnie podaje się glukozę lub zatrzymuje się pacjenta w szpitalu na intensywnej terapii.
Niebezpiecznemu odwodnieniu można oczywiście zapobiec, przyjmując przede wszystkim odpowiednią ilość wody. Szacuje się, że w ciągu doby powinno się przyjmować około 35 ml wody na kg masy ciała. Jest to około 2 l wody dla kobiet i 2,5 l dla mężczyzn. W okresie upałów oczywiście zapotrzebowanie rośnie. Nie tylko na wodę. Należy uzupełniać również sole minerałów, szczególnie sodu i potasu. Kobiety w ciąży powinny wypijać co najmniej 2,3 l wody, a matki karmiące piersią nawet 2,7 l. Wodę można uzupełniać również pijąc herbatę, soki czy zupy. Drogocennym źródłem wody są także owoce, a przede wszystkim: arbuz, truskawki, melony, pomarańcze, winogrona, itp.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze