Porowatość włosów - czym jest i jak ją określić?
21 lutego 2024Każdy z nas ma inny typ włosów, co ma związek także z ich porowatością. Nie zawsze wiemy, jaka jest porowatość naszych włosów, przez co znacznie trudniej jest dobrać odpowiednie...
Soczewki kontaktowe oznaczone symbolem minus służą do korekcji krótkowzroczności. Wada wzroku, nazywana również miopią, polega na niewyraźnym widzeniu obiektów oddalonych, przy zachowaniu ostrego widzenia rzeczy, znajdujących się blisko. Dobieranie soczewek dla krótkowidza powinno odbywać się w profesjonalnym gabinecie okulistycznym.
Krótkowzroczność to wada wzroku, która występuje najczęściej w wyniku nieprawidłowego kształtu gałki ocznej. U osób z miopią, jest ona zbyt długa, przez co promienie świetlne docierające do jej wnętrza, ogniskują się przed siatkówką, zamiast na siatkówce - jak w przypadku zdrowego oka. Objawy krótkowzroczności to niewyraźne widzenie obiektów oddalonych i charakterystyczne przybliżanie do siebie przedmiotów, aby móc przeczytać napisany na nich tekst. Skuteczną metodą korekcji wady wzroku są soczewki kontaktowe, np. Ultraflex, o mocach ujemnych.
Soczewki korekcyjne oznaczone symbolem minus to wklęsłe szkła rozpraszające, które stosuje się do leczenia krótkowzroczności. Wada wzroku powoduje, że promienie światła dostające się do oka ogniskują się przed siatkówką. Zastosowanie soczewek kontaktowych sfery optycznej ujemnej powoduje przesunięcie miejsca skupiania światła na siatkówkę, dzięki czemu następuje poprawa widzenia. Do korekcji krótkowzroczności można stosować soczewki jednodniowe lub miesięczne. Szkła kontaktowe przeznaczone do noszenia przez 30 dni wymagają specjalnej pielęgnacji oraz przechowywania w pojemniku. Jednorazowe soczewki jednodniowe sprawdzają się, np. do okazjonalnego zakładania na przemian z okularami bądź u osób uprawiających sporty.
Soczewki kontaktowe powinny być dobierane w salonie okulistycznym. Specjalista, po przeprowadzeniu badania wzroku, jest w stanie precyzyjnie określić stopień natężenia wady oraz dobrać odpowiedni rodzaj szkieł, w zależności od indywidualnych upodobań pacjenta. W przypadku małej lub średniej krótkowzroczności u dzieci i młodzieży stosuje się soczewki na noc, które zmieniają kształt przedniej części rogówki w trakcie snu. Metoda ortokorekcji zapewnia efekt ostrego widzenia przez cały dzień.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze