Porowatość włosów - czym jest i jak ją określić?
21 lutego 2024Każdy z nas ma inny typ włosów, co ma związek także z ich porowatością. Nie zawsze wiemy, jaka jest porowatość naszych włosów, przez co znacznie trudniej jest dobrać odpowiednie...
Hazard będzie kojarzył się przede wszystkim z dużym ryzykiem, niebezpieczeństwem, narażaniem się na to niebezpieczeństwo. Gra na pieniądze, której wynik będzie uzależniony wyłącznie od przypadku. Od czego wieć tak naprawdę można się uzależnić? Jest tego naprawdę wiele między innymi gry na automatach, gry w karty, od ruletki, bingo, internetowych gier hazardowych, loterii, lotto, audiotele czy zakładów bukmacherskich. O hazardziście nałogowym będzie można mówić w momencie, gdy gra w gry hazardowe stanie się u niego przyczyną pojawienia się różnorakich problemów, które będą dotyczyć nie tylko samego gracza, ale będą związane także z jego rodziną oraz najbliższym otoczeniem. Mimo tego, że gra będzie miała niszczycielskie działanie hazardzista i tak nie będzie z niej rezygnował. Jak sobie z nim radzić? Specjaliści z pokerforum.com.pl radzą.
W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób oraz Problemów zdrowotnych uzależnienie od hazardu pojawia się w podrozdziale, który traktuje na temat zaburzenia nawyków oraz popędów. Hazard patologiczny będzie bezpośrednio wpływał na konsekwencje społeczne, emocjonalne oraz finansowe. Pojawiają się coraz większe długi, debety, komornicy czy osoby, którym nie można oddać pieniędzy, ponieważ długi rosną. Hazardziście mają bardzo często również kontakt ze światem przestępczym, nawiązują bardzo często kontakty z osobami, które mają nie do końca dobrą reputację. W wielu przypadkach takie historie zaczynają się miło, ale na końcu jest wyłącznie dramat całych rodzin. Dochodzi bowiem do sytuacji, w której hazardzista będzie tracił kontakt z rzeczywistością, czuje negatywne konsekwencje, ale nie jest w stanie zrezygnować z grania. Dlatego dąży do tego, by dalej brnąć w destrukcyjny hazard. Nie potrafi się opanować, nie ma kontroli nad zachowaniami, pojawia się problem z zachowaniem odpowiedniego instynktu samozachowawczego.
Podstawowa sprawa to oczywiście napięcie jakie będzie towarzyszyć graniu. Niezależnie od tego jaki będzie ostatecznie wynik gry hazardzista i tak do nich wraca, ponieważ mamy tam właśnie te silne emocje. Jeśli da się wybrać pojawia się nadzieja, że to początek świetnej passy. Jest to pewien element, który będzie dawał poczuci nadziei, żę więcej uda się wybrać i odrobi się straty jakie wcześniej się pojawiły. Czasami co paradoksalne osoba uzależniona będzie bardziej cieszyła się z przegranej niż wygranej, ponieważ to właśnie przegrana sprawia, że będzie można liczyć na to, że uda się odkuć i w końcu wygrać. Dlatego hazard jest dla wielu osób jak narkotyk, sposób na to, by pokonać emocje.
Według Klasyfikacji Chorób przygotowanej przez WHO wiemy, że uzależnienie od hazardu to jednostka chorobowa. Kiedy będzie można rozpoznać występowanie tego problemu? Przede wszystkim będą występować konkretne symptomy, które mogą o uzależnieniu świadczyć. Miedzy innymi może to być silna poczucia przymusu, by grać, szczególnie w okresach abstynencji. Pojawia sioę także problem związany z kontrolą własnych zachowań czy poczuciem czasu. Osoba uzależniona będzie kontynuować swoje granie nawet jeśli będą już widoczne szkodliwe następstwa związane z uzależnieniami. Może się pojawić także gorsze samopoczucie, problem ze spadającym nastrojem czy większe napięcie szczególnie w czasie, gdy jest absytencja od gry. Gracz uzależniony poświęca coraz więcej czasu na grę, staje się ona coraz bardziej ryzykowna, przeznaczane są coraz większe środki, by tylko mieć stosowny poziom zadowolenia. Może się także pojawić sytuacja, w której uzależniona osoba całkowicie zrezygnuje z innych przyjemności i jedynie hazard będzie dla nich sposobem na zabawę.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem: pzkk.pl
0Komentarze