Porowatość włosów - czym jest i jak ją określić?
21 lutego 2024Każdy z nas ma inny typ włosów, co ma związek także z ich porowatością. Nie zawsze wiemy, jaka jest porowatość naszych włosów, przez co znacznie trudniej jest dobrać odpowiednie...
Zaburzenia miesiączkowanie dotykają wielu współczesnych kobiet, a nieregularne krwawienie czy nawet brak okresu wywołują uzasadniony niepokój. Jakie są przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego?
Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa ok. 28 dni, jednak ginekolodzy przyjmują, że w normie mieszczą się również cykle wynoszące od 23 do 35 dni. Brak okresu lub jego nieregularne występowanie może mieć wiele przyczyn – jedną z najczęstszych obecnie są zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy lub zespół policystycznych jajników (PCOS). Na to ostatnie schorzenie cierpi nawet 12% kobiet, a choroba przejawia się wydzielaniem nienormatywnie dużej ilości męskich hormonów, np. testosteronu. Z kolei zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą świadczyć o niedoczynności lub nadczynności tego organu – postawienie diagnozy ułatwi wykonanie badania TSH.
Ciąża to dla wielu kobiet pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl w związku z brakiem okresu. Można ją wykluczyć lub potwierdzić wykonując dostępny w każdej aptece test ciążowy, który wykazuje dużą skuteczność już w 7-10 dni po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej, który jest produkowany przez organizm ciężarnej kobiety.
Brak okresu może też być spowodowany chorobami narządów rodnych, np. łagodnymi lub złośliwymi guzami w obrębie jajników. Do zaburzeń miesiączkowania przyczyniają się także niektóre przewlekłe schorzenia pozornie niezwiązane z układem rozrodczym kobiety – choroby nerek, cukrzyca.
Współczesne kobiety borykają się z brakiem okresu także ze względu na tryb życia – stosowanie drakońskich diet, intensywne uprawianie sportu, gwałtowne schudnięcie czy chroniczny – wszystko to może wywołać nieregularne okresy, a nawet ich całkowity zanik.
Problemu zaburzeń cyklu menstruacyjnego nie można lekceważyć, ponieważ często jest to pierwszy symptom groźnych chorób. Wszystkie problemy z brakiem okresu należy skonsultować z ginekologiem, który ustali przyczyn zaburzeń i ewentualnie zaleci odpowiednią terapię.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze