Porowatość włosów - czym jest i jak ją określić?
21 lutego 2024Każdy z nas ma inny typ włosów, co ma związek także z ich porowatością. Nie zawsze wiemy, jaka jest porowatość naszych włosów, przez co znacznie trudniej jest dobrać odpowiednie...
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to coraz częściej rozpoznawane u pacjentów schorzenie skóry, z którym boryka się wg badań nawet 20% mieszkańców świata, głównie Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Na co należy zwrócić uwagę, by choroba ta nie stała się furtką dla rozwoju poważniejszych dolegliwości rozwijających się na tle alergicznym?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła i nawracająca choroba zapalna o podłożu genetycznym, której skutki odczuwa się przez całe życie. Jej typowe objawy u dzieci to suchy, zaczerwieniony i łuszczący się naskórek, uporczywy świąd, obrzęki oraz pieczenie skóry. AZS jest ściśle powiązane ze skłonnościami do alergii, co odróżnia je od chorób metabolicznych, takich jak np. nietolerancja laktozy lub fenyloketonuria.
Skóra osób cierpiących na AZS różni się znacznie budową od skóry osób zdrowych. Charakterystyczne objawy zależą od wieku chorego. U niemowląt są to umieszczone na głowie, czole i policzkach swędzące pęcherzyki i gródki. Dzieci powyżej drugiego roku życia, aż do okresu dojrzewania nękane są zmianami chorobowymi w formie grudek i blaszek. Rzadko występuje natomiast sączenie się. Ogniska są zlokalizowane wokół nadgarstków i kostek, na stopach i rękach oraz w zgięciach łokci i pod kolanami. U osób, które osiągnęły okres dojrzewania i u dorosłych zmiany chorobowe atakują natomiast twarz i szyję, górne części pleców i ramion, grzbietowe powierzchnie rąk, stóp oraz palców na dłoniach i stopach. Są to grudki i blaszki na skórze pokrytej rumieniem. Z czasem większość dokuczliwych objawów wycisza się, a sama choroba jest mniej dokuczliwa.
Pierwszym z nich jest obciążenie genetyczne. AZS lub atopia u rodziców wiąże się z pojawieniem i stopniem ciężkości wczesnych stadiów tej choroby u dzieci. Innym, istotnym elementem jest kontakt z alergenami, zarówno przenoszonymi przez powietrze (pyłki, sierść, pierze i roztocza), jak i pokarmowymi, które nasilają objawy AZS we wczesnym dzieciństwie i odpowiadają za utrzymywanie się objawów przez całe życie. Ponadto, objawy chorobowe zaostrzane są przez stres, drobnoustroje atakujące skórę, szorstkie, zwłaszcza wełniane ubrania oraz substancje chemiczne np. detergenty, będące składnikiem płynów do mycia ciała. Osoby z AZS powinny unikać pomieszczeń zadymionych dymem papierosowym, klimatyzowanych oraz basenów z chlorowana wodą.
Atopowe zapalenie skóry nie jest proste w leczeniu, szczególnie wtedy, kiedy towarzyszą mu inne choroby alergiczne. Podstawą kuracji jest codzienna i odpowiednia pielęgnacja skóry. Kąpiele powinny być jak najkrótsze i wykonywane z użyciem kosmetyków zawierających syntetyczne detergenty (tzw. syndety). Do natłuszczania skóry należy używać odpowiednich oliwek oraz emolientów wytwarzanych z myślą o nawilżeniu chorej skóry i uzupełnieniu niezbędnych związków tłuszczowych. Kosmetyki te najlepiej stosować po kąpieli, ponieważ są wtedy najskuteczniejsze. Objawy chorobowe łagodzi także kąpanie w wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. W zaostrzonych stanach zapalnych często stosowane były maści ze sterydami, jednak ze względu na skutki uboczne powoli się od nich odchodzi na rzecz preparatów immunosupresyjnych. Jednakże gdy przepisane lekarstwo zawiera jako substancję aktywną steryd – warto, by lekarz przygotował pisemny, dokładny plan leczenia. Z kolei leki immunosupresyjne zalecane są dla dzieci powyżej drugiego roku życia.
W leczeniu objawów AZS stosowane są też antybiotyki w formie maści lub doustne, które wykorzystuje się do zwalczania bakteryjnych lub grzybiczych zakażeń wrażliwej skóry.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze