MMotoryzacja
Praca kierowcy: jakie dokumenty należy mieć przy sobie w razie kontroli?
7 września 2021
Jakie dokumenty kierowca zawodowy musi mieć przy sobie na wypadek kontroli? Nie wystarczy prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie ważności polisy OC. Przedstawiamy listę wszystkich niezbędnych dokumentów w pracy kierowcy. Co może sprawdzić funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę?
Praca kierowcy - niezbędne dokumenty
Zawód kierowcy cieszy się sporym zainteresowaniem, a pracodawcy wciąż poszukują kandydatów, o czym świadczą setki ofert pracy dla kierowcy w Warszawie. Żeby móc zostać zawodowym kierowcą, należy spełnić pewne wymagania.
Pierwszym z nich jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii - poza kat. B jest to zazwyczaj C, C+E, D lub D+E. Do pracy kierowcy wymaga się także posiadania dodatkowych dokumentów: świadectwa kwalifikacji, które można uzyskać po ukończeniu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, oraz orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Niezbędne jest również pozytywne przejście badań psychologicznych. Kierowca zawodowy powinien także uczestniczyć w szkoleniach okresowych (do 60. roku życia - co 5 lat, później - co 2,5 roku) oraz odbywać regularne badania.
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca? Jeśli nie jest to jego zawód, jest on obywatelem RP i właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, na terenie kraju nie wymaga się od niego prawa jazdy, potwierdzenia ważności polisy OC ani dowodu rejestracyjnego samochodu - wszelkie dane znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów, z której korzystają funkcjonariusze policji.
Dokumenty kierowcy zawodowego: jakie musi mieć przy sobie?
Zgodnie z art. 38 Prawa o ruchu drogowym kierowca powinien posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC samochodu, jeśli posiada on zagraniczne prawo jazdy i/lub prowadzi nienależący do niego samochód, np. pojazd firmowy, wypożyczony lub w leasingu. Są to dokumenty, jakie kierowca zawodowy musi mieć przy sobie. Istnieje także szereg innych dokumentów, które powinien posiadać. Jest to zależne od zakresu jego obowiązków oraz typu przewozów, które wykonuje.
Kierowca taksówki: potrzebne dokumenty
Jak wspomnieliśmy, osoba, która nie jest właścicielem prowadzonego przez siebie pojazdu, powinna mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC samochodu. W przypadku taksówkarzy to jednak nie wszystko.
Wśród ofert pracy dla kierowcy w Warszawie znajduje się wiele propozycji zatrudnienia w tym zawodzie. Wymaga on posiadania stosownej licencji, którą kierowca taksówki powinien mieć przy sobie podczas pracy.
Jakie dokumenty powinien mieć zawodowy kierowca-przewoźnik?
Zawodowi przewoźnicy muszą mieć przy sobie komplet dokumentów, które sprawdzane są podczas kontroli drogowej. Można je podzielić na cztery podstawowe kategorie. W pracy kierowcy należy posiadać przy sobie:
- dokumenty dotyczące kierowcy, tj. prawo jazdy, świadectwo i karta kierowcy, zaświadczenie o szkoleniu okresowym i ukończeniu kwalifikacji, potwierdzenie posiadania aktualnych badań lekarskich i psychologicznych, dane z wykresówki/tachografu i zaświadczenie o działalności, a jeśli przewozi materiały niebezpieczne - stosowny certyfikat,
- dokumenty dotyczące dostępu do rynku przewozowego, tj. licencja na transport drogowy rzeczy, wypis z licencji wspólnotowej lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
- dokumenty dotyczące pojazdu, tj. polisę OC, dowód rejestracyjny i upoważnienie do korzystania z pojazdu; niekiedy wymaga się także certyfikatu EURO, przy transporcie materiałów niebezpiecznych niezbędne jest świadectwo dopuszczenia pojazdu, a przewożąc dzikie zwierzęta, należy posiadać świadectwo wystawione przez zatwierdzającego samochód powiatowego lekarza weterynarii,
- dokumenty dotyczące ładunku, m.in. list przewozowy i świadectwo jego pochodzenia, przydatne są również m.in. WZ, faktura VAT i kwit wagowy.
Dodatkowe dokumenty przewoźnika
W przypadku transportu międzynarodowego wymagane są dodatkowo karnety TIR i ATA, CMR, licencja na międzynarodowy transport drogowy i zezwolenie na transport międzynarodowy, świadectwo kierowcy (dla osób spoza UE), zezwolenie na przewóz kabotażowy i zezwolenie EKMT.
Istnieje szereg dodatkowych dokumentów, których wymaga się w określonych przypadkach. Należą do nich m.in. świadectwo ADR, ATP i fitosanitarne, dokumenty dotyczące transportu odpadów, transportu zwierząt czy zezwolenia na przejazd nienormatywny.
Artykuł sponsorowany
0Komentarze