IInne
Oprawa pracy licencjackiej - co powinieneś wiedzieć?
25 czerwca 2018
Praca licencjacka to prawdziwe wyzwanie dla większości studentów. Zanim zabierzemy się za jej pisanie, musimy wybrać promotora, ustalić z nim temat pracy, stworzyć dokładny konspekt i rozpocząć niezbędny research. Stworzenie pracy licencjackiej wymaga od nas ogromnego zaangażowania, a ponadto proces ten pochłania spore ilości czasu. Sama oprawa pracy licencjackiej zdaje się być przy tym wszystkim błahostką. Niestety wielu osobom sprawia to ogromny trud, zwłaszcza z uwagi na specjalne wymagania danej uczelni odnośnie kwestii edytorskich. Co powinieneś wiedzieć na temat oprawy pracy licencjackiej?
Jak przygotować pracę licencjacką do druku?
W pracy licencjackiej najważniejsza jest jej zawartość - powinniśmy zatem zadbać o tym, aby treść była merytoryczna, ciekawa i angażująca. Nie mniej jednak liczy się efekt wizualny pracy, dlatego szczególną wagę powinniśmy przywiązywać do jej oprawy. Praca licencjacka powinna być estetyczna i zgodna z konkretnymi wytycznymi edytorskimi danej uczelni. Mowa tu przede wszystkim o rodzaju i rozmiarze czcionki, wielkości interlinii, rozmiarze akapitów czy nawet z góry określonego sposobu cytowania fragmentów literatury i tworzenia przypisów. Poprawne sformatowanie pracy to jednak nie wszystko. Uczelnie mają również specjalne wymagania odnośnie druku i oprawy pracy licencjackiej.
Pierwsza ważna kwestia to ustawienie większego lewego akapitu, tak aby część każdej kartki można było ukryć w oprawie. Jeżeli o to nie zadbamy, fragmenty tekstu zostaną przysłonięte oprawą i nie da się ich tym samym swobodnie przeczytać. Druga ważna kwestia to zapisanie pracy dyplomowej w odpowiednim formacie, a więc takim, którego nie da się edytować. Najlepiej sprawdzi się oczywiście format pdf. Wiele osób oddaje pracę do wydruku w zwykłym Wordzie, co rodzi szereg problemów - bardzo często bowiem tekst otwarty na innym komputerze różni się od tego oryginalnego, zwłaszcza pod względem formatowania. Warto też dowiedzieć się, czy nasza uczelnia wymaga druku jednostronnego, czy może dwustronnego.
Oprawa pracy licencjackiej to usługa, którą oferuje zdecydowana większość drukarni dostępnych na rynku. Stosuje się do tego twarde lub miękkie oprawy kanałowe, a także bindowanie. W punkcie oferującym tego rodzaju usługę można wybrać na miejscu gotową oprawę z danym wariantem napisu: praca licencjacka lub na przykład praca dyplomowa.
Twarda oprawa to najbardziej popularna i najczęściej wybierana przez studentów metoda oprawy pracy dyplomowej, nie tylko licencjackiej, ale też magisterskiej, inżynierskiej czy doktorskiej. Taką oprawę warto zastosować również w przypadku ważnych dokumentów, umów czy aktów prawnych, ponieważ zdecydowanie najlepiej zabezpiecza ona ich zawartość. Twarde oprawy prac dyplomowych mogą być wykonane w różnych odcieniach, na przykład czarnym, bordowym, zielonym czy granatowym. Do wyboru mamy również różne rozmiary twardych opraw, które należy dopasować do objętość pracy, a także gramatury papieru, na którym praca ta zostanie wydrukowana. Zaleca się druk pracy dyplomowej na papierze satynowym o gramaturze od 90 do 120 gramów - zapewni to najlepszy efekt wizualny.
Możemy też zdecydować się na miękką oprawę pracy licencjackiej. Taka oprawa sprawdza się też doskonale w przypadku prac zaliczeniowych, różnego rodzaju sprawozdań, audytów, rozliczeń finansowych czy innych tego typu dokumentów. Miękka oprawa zaciskowa wyposażona jest w twardy grzbiet, który spaja kartki z miękką, przezroczystą okładką z przodu oraz tekturową z tyłu.
Kolejny rodzaj oprawy pracy licencjackiej stanowi bindowanie - metoda ta nadaje się również doskonale do oprawiania prac zaliczeniowych i innych dokumentów. Bindowanie polega na spięciu za pomocą plastikowego lub metalowego grzbietu przedziurkowanych kartek razem z przezroczystą okładką oraz plastikowym tytułem. Tego rodzaju metoda oprawy pracy licencjackiej jest bardzo szybka - trwa dosłownie kilka minut.
Oprawa pracy licencjackiej - cena
Cena oprawy pracy licencjackiej może być różna - wszystko w zależności od wybranego przez nas punktu, rodzaju oprawy czy papieru, na którym praca ma być wydrukowana. Oprawy miękkie są tańsze od twardych okładek - te drugie jednak prezentują się bardziej profesjonalnie. Zanim zdecydujemy się na oprawę pracy licencjackiej w danej drukarni czy punkcie ksero, warto zapytać chociaż o orientacyjną cenę.
0Komentarze