Jak wygląda proces tłumaczenia dokumentów?
20 lutego 2025Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda tłumaczenie dokumentów? To zadanie w biurze Alingua jest powierzane zespołowi wykwalifikowanych specjalistów. Ich doświadczenie i dbałość o...
Akt notarialny to szczególny dokument, który powinien zawierać wcześniej złożone ustnie przez strony oświadczenia woli. Często zdarza się, że potrzebny jest nam akt notarialny zawarty wiele lat temu. Co w takiej sytuacji? W dzisiejszych czasach możliwy jest dostęp o aktów notarialnych za pośrednictwem Internetu.
Akt notarialny jest dokumentem sporządzanym przez notariusza. Powstaje dla udokumentowania czynności prawnej lub zdarzenia prawnego. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem dla stron, które zobowiązują się do pewnych czynności prawnych. Po sporządzeniu i odczytaniu aktu notarialnego przez notariusza, obydwie zainteresowane strony go podpisują. Akt notarialny pozostaje w kancelarii, natomiast strony otrzymują jego odpisy o mocy prawnej równej oryginałowi. Akt notarialny dzieli się na pięć zasadniczych części. W pierwszej znajduje się data, miejscowość zawarcia aktu, oraz dane stron i sposób stwierdzenia ich tożsamości. Po części, którą stanowi treść aktu notarialnego, następuje część dotyczącą podatków, opłaty skarbowej i taksy notarialnej. Na końcu dokumentu występuje stwierdzenie o odczytaniu, przyjęciu i podpisaniu aktu, oraz podpisy osób stawiających i notariusza.
Notariusz ma obowiązek przechowywania dokumentów w swojej kancelarii przez 10 lat. Co dzieje się z nimi później? Po zawarciu umowy, albo innej czynności notarialnej, notariusz oprawia w tomy oryginały aktów notarialnych. Takie oprawione tomy aktów muszą być przechowywane w jego kancelarii przez 10 lat. W tym czasie na każde żądanie jednej ze stron, notariusz sporządza wypis aktu, który ma taką samą moc prawną jak oryginał. Raz do roku, po upływie 10 lat, notariusz przesyła akty notarialne wraz z załączonymi dokumentami do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Jeżeli czynność notarialna miała miejsce wcześniej niż 10 lat temu, aby otrzymać wypis aktu, należy udać się właśnie do tego wydziału. Wypis aktu notarialnego zostanie sporządzony i podpisany przez sędziego.
Często zdarza się, że po wielu latach od zawarcia umowy u notariusza potrzebujemy otrzymać dodatkowy wypis aktu notarialnego, chociaż by dlatego, że poprzedni egzemplarz nam po prostu zaginął. W życiu zdarzają się różne sytuacje, w których potrzebny jest nam dostęp do aktów notarialnych. Bywa tak między innymi w przypadku skomplikowanych spraw spadkowych lub brakujących dokumentów. Czasami zdarza się również tak, że podpisywaliśmy akt notarialny dawno temu, żeby zabezpieczyć się przed jakąś sytuacją, na przykład brakiem zapłaty od wierzyciela, albo brakiem opłaty za czynsz, natomiast kiedy już ta sytuacja zaistnieje po dłuższym czasie, okazuje się, że nie mamy już dokumentu. Na szczęście dokumenty notarialne są przechowywane w archiwum i w każdej chwili możemy uzyskać odpis.
Do aktów notarialnych można również dotrzeć przez Internet. Dokumenty notarialne są dostępne w Internetowej Przeglądarce Księgach Wieczystych. To spore ułatwienie, które pozwala zainteresowanej osobie uzyskać wgląd do archiwalnych aktów notarialnych. Poprzez stronę internetową można przeglądać księgi wieczyste, składać wnioski o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, weryfikować autentyczności wydruku oraz otrzymać dostęp do elektronicznych zawiadomień o wpisie i informacji o stanie sprawy o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.
Materiał zewnętrzny, notariusze.edu.pl
0Komentarze