Jak oszczędzać na zakupach – poznaj sprawdzone sposoby
30 lipca 2020Chcesz odpowiednio rozdysponować pieniądze z domowego budżetu, aby starczyło „do pierwszego”? A może zbierasz pieniądze, by pozwolić sobie na odrobinę przyjemności i kupić...
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC bądź ubezpieczenie mienia, jeśli zachodzi taka konieczność. Ubezpieczenie kredytu nie jest więc obowiązkiem klienta banku. W wielu przypadkach jest to jednak wymóg tej instytucji.
Dla samego banku ubezpieczenie kredytu jest dodatkową formą zabezpieczenia zobowiązania finansowego, jakie zaciąga kredytobiorca. Ubezpieczenie produktów, jakim są kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne czy kredyty samochodowe obejmują zazwyczaj ryzyko, jakim jest śmierć kredytobiorcy, trwała utrata jego zdrowia czy niezdolność do pracy zarobkowej.
Taka polisa gwarantuje pokrycie zobowiązania w przypadku, kiedy kredytobiorca nie jest w stanie spełniać warunków zawartych w umowie kredytowej poprzez nastąpienie czynników od niego niezależnych.
Według prawa żadne kredyty, w tym kredyty samochodowe czy hipoteczne nie mogą wymuszać na kredytobiorcy nabycia dodatkowego ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że banki stawiają taki warunek, by w ogóle zobowiązanie mogło zostać udzielone. Przez to wzrastają koszty około kredytowe, bo trzeba pamiętać, że taka polisa to miesięczny wydatek średnio kilkudziesięciu złotych.
Z drugiej jednak strony nabycie ubezpieczenia umożliwia otrzymanie od banku o wiele bardziej korzystnych warunków. Polisa stanowi dla instytucji bankowej swoiste zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności swojego klienta.
Jeśli klient nie wykupi ubezpieczenia kredytu, bank narzuci konieczność innej formy zabezpieczenia kredytu, co nie zawsze opłaca się przyszłemu kredytobiorcy. Należy również wziąć pod uwagę, że nabycie odpowiedniej polisy bardzo często sprawia, że kredyty samochodowe czy inne udzielane są na o wiele bardziej korzystnych warunkach.
Bank może z zamian zaoferować niższą prowizję za udzielenie takiego zobowiązania, niższe oprocentowanie bądź marżę. Sama polisa stanowi również ochronę dla kredytobiorcy, kiedy znajdzie się on w trudnej sytuacji życiowej. Rozsądny klient banku zapewne weźmie to pod uwagę. Ubezpieczenie gwarantuje spłatę zobowiązania, dzięki czemu z takiej konieczności zostają zwolnieni bliscy kredytobiorcy, jego spadkobiercy.
Ubezpieczenie kredytu można nabyć za pośrednictwem banku albo samodzielnie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najczęściej składka jest jedna i opłaca się ubezpieczenie za cały rok.
Polisa dotyczy ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia od trwałej niezdolności do wykonywania czynności zarobkowych oraz od nagłej utraty pracy. Ważną informacją jest to, że przy wcześniejszej spłacie kredytu kredytobiorca może ubiegać się o zwrot pieniędzy z opłaconych składek, które nie zostały wykorzystane.
Wybierając polisę ubezpieczeniową, należy dokładnie przeczytać jej warunki. Może okazać się, że ubezpieczenie będzie w znacznym stopniu ograniczone i nie będzie chronić kredytobiorcy w sposób odpowiedni.
W polisie mogą znaleźć się kruczki, takie jak limity dotyczące kwoty spłaty zadłużenia czy chorób, jakie kwalifikują się w ramach niezdolności do pracy czy ubezpieczenia w przypadku przyczyny śmierci.
0Komentarze